Ovo su samo neki od najpopularnijih začina u našem regionu. Gotovo da nema kuće u kojoj se ne nalazi ovaj ili slični dodaci. Dugi niz godina se koristi u svakoj kuhinji, i ima svoj specifičan ukus koji većina nas voli, ali pre nego što kupite još jednu kesicu začina pročitajte ovaj tekst.
Pored sušenog povrća i začina, veliki deo sastava ovih začina koje možete kupiti u prodavnicama čine soli (čak preko 50%). Mi želimo odmah na samom početku da napomenemo da je domaći začin mnogo bolji i zdraviji od kupovnog, tako da vam savetujemo da ostanete do kraja sa nama i ispratite kako sami da napravite ovaj začin.
Zašto je domaća vegeta bolja od kupovne?
Verovatno se pitate zašto bi ste pravili nešto što možete kupiti u svakoj prodavnici. Nažalost, kod kupovnih začina nikada ne možete biti sigurni šta se sve u njemu nalazi .Koji aditivi, koji pojačivači ukusa, soli i sl.
Poznato je da se ti dodaci dodaju kako bi se produžio rok trajanja i kako bi na oko bila primamljiva, ali nama to nije u cilju. Ukoliko možemo da biramo između začina koji se lep na oko, i začina koji nam neće narušiti zdravlje, uvek je druga opcija ona prava.
Od svih aditiva, najzastupljeniji je monosodium glutaminat ili skraćeno MSG. On se koristi kako bi zamenio so ali isto tako i kao pojačivač ukusa. Prosečno se nalazi negde oko 15% u celokupnom sadržaju jedne kesice kupljenog začina. Baš ovaj aditiv je razlog zašto trudnice nikako ne smeju da konzumiraju jela u kojima se koristi ovaj začin. Takođe, može prouzrokovati migrenu, zatim može dovesti do pogoršanja bolesti astme (tu spadaju mučnine, lupanje srca, vrtoglavice i sl.)
Naravno, u ishrani male dece bi trebala izbegavati kupovne začine baš zbog ovih aditiva. Sasvim je dovoljno supu (ili neko drugo jelo) malo posoliti i staviti neko sveže povrće koje ćete na kraju iz nje izvaditi, ali svakako da će supica biti mnogo zdravija, puna vitamina, bez aditiva i ostalih štetnih dodataka.
Uprkos svemu ljudi i dalje kupuju začine poput Vegete, jer kako kažu, daje određeni šmek koji svako jelo čini ukusnijim. To jeste tačno, ali ako pogledamo koliko zapravo štetnih sastojaka ima, onda se moramo zapitati da li je pametno nastaviti sa njenim korišćenjem ili naći neku alternativu.
Možda ste nekada probali da jednostavno iseckate povrće i stavite u vašoj čorbici umesto vegete. Ukoliko ste to uradili, onda znate da ukus nije ni približno isti. Zbog toga predlažemo vam da sami napravite domaću vegetu koja ne samo da daje odgovarajući šmek jelima, već je i 100% zdrava i prirodna za korišćenje.
Koji sve sastojci idu u domaću vegetu
Da bi ste sami pripremili domaću vegetu, potrebni su vam sledeći sastojci:
- najmanje 2kg šargarepe,
- kilogram peršuna,
- 1 kg celera,
- 1 kg paštrnaka,
- kilogram praziluka,
- 2-3 veće paprike,
- 1 veći svežanj lišća kao i stabljike ljupčice,
- So (Bilo bi dobro da to bude morska)
- šećer u prahu
Pored ovih osnovnih sastojaka potrebno je imati još i sušilicu za hranu (ako ne možete da nabavite sušilici, onda vam savetujemo da pročitate naš drugi recept za čiju pripremu je dovoljna i najobičnija rerna).
Sušenje povrća za pripremu ovog začina je isto kao i za svako drugo. Voditi računa da bude lepo osušeno ali ne previše. Sama priprema nije baš jednostavna. Najveći deo vremena oduzima seckanje i sušenje povrća. Jednom kada je taj deo gotov, ostatak nije tako komlikovan.
Recept za pravi domaći začin (domaća vegeta)
Većinu sastojaka možete uzgajati u vašoj baštici (ukoliko zivite u kući), to je ujedno i najbolje jer na taj način znate da koristite 100% prirodne biljke tj povrće.
Sastojke koje smo iznad naveli treba prvo očistiti, oprati i iseckati na sitne komadiće (na taj način ubrzavate proces sušenja). Posle seckanja ide faza sušenja u kojoj trebate da osušete sve sastojke povrća koje ste sitno iseckali.
Tako osušeno povrće sada trebate potpuno usitniti. Najbolje je koristiti neki blender ili secko. Idealno bi bilo da imate neki jači blender koji može usitniti sve sastojke u prahu, ali i sitne granulice su takođe dovoljne. Posle ove druge faze ide poslednja, a to je mešanje.
Za ovu fazu morate imati neku veću plastičnu činiju u kojoj možete smestiti sve sastojke. Naša vam je preporuka da najpre izmešate samo povrće, pa da onda sve to stavite na vagu i vidite kolika je masa te smeše.
Ovaj deo je važan jer onda na osnovu te težine koju ste izmerili odlučujemo koliko ćemo staviti soli i šećera u prahu. Na primer ako imate 800 grama mešanog usitnjenog povrća onda trebate staviti isto toliko grama soli.
Nakon toga treba dodati 10% šećera u prahu, što će u ovom slučaju biti (800g + 800g = 1600g ukupne smese) 160g šećera u prahu. Kada se uverite da ste sve lepo promešali, onda uzmite staklene tegle (broj odredite sami, a što se veličine tiče, savetujemo da koristite manje jer su praktičnije), napunite ih i zatvorite da nemaju kontakt sa vazduhom.
Sigurno se pitate čemu šećer u prahu u pripremi domaće vegete? On u ovom našem slučaju služi kao pojačivač ukusa, i možemo sa sigurnošću tvrditi da je mnogo bolji od raznih aditiva koji se nalaze u nekim od naših najpoznatijih začina.
Još jedan zanimljiv recept na koji smo naišli zahteva malo drugačije sastojke, a to su:
- 3 srednje šargarepe
- 2 srednja korena peršuna
- ½ korena celera
- ½ glavice crnog luka
- 2 režnja belog luka
- 2 kašike peršunovog lišća
- 2 kašike soli (po mogućnosti morska)
- 1 mala kašika selena
- ½ kašike šećera
- 1 mala kašika organskog kukuruznog skroba
- 1 lovorov list
- 1 mala kašika kurkume
Način pripreme:
Sve sastojke iseckajte na sitno. Tepsiju prekrijte masnim papirom i na nju stavite iseckano povrće (vodite računa da bude u tankom sloju). Osušite sve to u rerni od 10 do 12 sati na odgovarajućoj temperaturi (70 stepeni sa blago otvorenon rernom).
Jednom kada se povrće osuši, izvadite iz rerne i onda ga sitno iseckajte u blender ili nekom slicnom kuhinjskom aparatu (sve dok ne dobijete prah ili sitne granule). Na kraju dodajte so i kukuruzni skrob koji će vam pomoći da vaš začin duže traje, ali isto tako i sprečava nakupljanje grudvica.
Vašu domaću vegetu možete čuvati u staklenim teglicama koje ćete dobro zatvoriti kako se ne bi skorila. Možete je držiti u ostavi pa čak i u frižideru.