Većina nas smo ljubitelji začinjene i ljute hrane. Iz tog razloga koristimo ljute papričice, feferone, razne ljute začine kao naprimer čili kako bi začinili jelo i stvorili odgovarajući ukus.
Na taj način jelu dajemo specifičan “šmek”. Ljute paprike možemo koristiti sveže, kao začin kada je samlevena ili osušenu.
Ljute paprike možemo naći na našim pijacama tokom čitave godine, I na taj način uvek možemo imati sveže povrće na dohvatu ruke.
Ljute paprike i njihova upotreba u kuhinji
Ljute papričice se koriste vekovima, a i danas su izuzetno popularne i pristupačne. Koriste se u kuhinjama širom sveta i glavni su sastojak mnogobrojnih jela. Ljuta jela su veoma popularna u svim zemljama sveta, ali u tome (ako je verovati pričama) prednjače Meksikanci.
Ljute papričice se mogu koristiti na razne načine. Koriste se sveže pripremljene, sušene, mlevene, konzervisane ili kisele. Na našem podneblju su izuzetno popularne kisele papričice koje se najčešće konzumiraju tokom zimskog perioda.
U industrijama mesa, najčešće se koristi mlevena paprika kao jedan od glavnih dodataka koji daje posebnu aromu i boju, i uglavnom se koristi pri pravljenju kobasica, kulena i sl. Ljute papričice se koriste kao dodatak raznim sosevima, špagetama, čorbama, gulašima, paprikašima kao i u raznim varivima.
Riblji paprikaš, hrana starih alasa
Od svih ovih jela mi ćemo posvetiti pažnju ribljem paprikašu. Ne samo što je veoma ukusan, već zato što trebamo jesti raznovsno.
Riblji paprikaš je izuzetno poznato jelo koje se veoma često kuva u velikom broju domaćinstava. Najpopularniji je u onim mestima koja se nalaze uz neku reku, jer je riba njegov najbitniji sastojak.
Postoji više recepata za paprikaš, od onog koji se kuva sa krompirom, pa do onog sa dinstanim lukom. Ja ću ovaj put pisati o jednom od najukusnijih jela koja sam probao. To je riblji paprikaš koji se kuva na severu Vojvodine, a najčešće u Apatinu.
Sastojci :
Uzećemo u obzir da kuvamo ručak za 4 osobe
- 2kg ribe (Šaran)
- 4-5 glavica luka
- 3 – 3,5l vode (ne više od toga)
- 3 kašike mlevene paprike (slatke)
- 5 kašike mlevene paprika (ljute)
- 2dl kuvanog paradajza
- So
Način pripreme:
Očišćenu ribu, koja je isečena na komade usoliti i ostaviti 30min. Očistite luk, isecite ga na sinto, još bolje ako ga sameljete u nekom blender. Nakon toga ribu staviti u kotlić, uspite vodu i dodajte luk. Kotlić stavite na vatru koja konstantno mora biti jaka.
Kada to prokuva dodajte mlevenu slatku papriku, ljutu papriku i paradajz iz flaše. Pošto je vatra veoma jaka pazite da vam posle dodavanja paprike čobra ne pokipi. Ti ćete najlakše sprečiti ako “ljuljate” kotlić tih par minuta.
Kada ste dodali sve sastojke merite 30min, i tada je paprika gotov.
Ukoliko volite ljuća jela možete staviti malo više ljute paprike, ako ne volite ljuto možete staviti više slatke paprike a ljutu ne morate ni stavljati.
Zdravstvene blagodati ljutih papričica
Ljute papričice i zdravlje su dve stvari koje idu jedna uz drugu. One su bogate vitaminima i mineralnim materijama koji su neophodni za odigravanje raznih fizioloških procesa u našem organizmu. Vitamin C dominira, ima ga u najvećoj kolilčini. Tu se nalazi još i vitamin A, B i E.
Oslobađa simptome prehlade, groznice, zapaljenja grla, a dobra je i kao lek protiv mamurluka. Ljuta paprika kao lek pomaže u mnoštvo slučajeva. Kao što su intenzivni bolovi u mišićima i reuma.
Ova biljka se može koristiti kao prevencija protiv nastanka raka prostate i leukemije.
Dobra je prilikom upale sinusa, pri čemu se vrši inhalacija ljutom melvenom paprikom. Po principu tako što se prokuva voda u koju se ubaci kašičica mlevene paprike i nasloni se iznad posude i udiše se para.
Pozitivno utiče prilikom problema sa varenjem hrane tako što ona podstiče lučenje želudačnih i drugih sokova, takođe sprečava i razmnožavanje i taloženje bakterija.
Pomaže i ukoliko ste na dijeti tako što pospešuju topljenje masti u organizmu. Tajna leži u kapsaicinu. On je aktivni sastojak ljutih paprika. Daje im specifičnu ljutinu a to najbolje osetimo kada jedemo ljuto . Ukoliko papričica sadrži vise kapsaicina samim tim ona je ljuća. Ukoliko jedete ljute paprika nećete samo “spaliti” vaša usta, već i višak kilograma.
Ljuta hrana štiti srce tako što smanjuje nivo holesterola u krvi i tigliceride.
Stimuliše i deo mozga koji je zadužen za održavanje telesne temperature.
Deluje kao stimulans srca koji reguliše protok krvi i jača arterije.
Ljuta papričica je veoma dobra za cirkulaciju, takođe i protiv krvarenja. Mnoge kulture koriste ljute papričice u svojim obrocima jer sprečavaju srčani i moždani udar kao i druge zdravstvene tegobe.
Koliko god uživali u ljutoj i začinjenoj hrani, ne treba preterivati i treba biti oprezan. Ovo možda jeste veoma ukusno, ali kao u svemu i ovde trebam biti umerini.
Trudnice, deca i starije osobe ne bi trebali konzumirati previse ljutu hranu jer može doći do poteškoća sa disanjem.
Visoka doza kapsicina može da dovede do toga da se sluzokoža usne duplje spali i dovede do otvorenih rana, a samim tim i infekcije. Kapsaicin je nekada imao nezasluženu ulogu u lečenju čireva, međutim, istraživanja su vremenom pokazala da on šteti i dovodi do još većih tegoba.
Kupovina i skladištenje ljutih papričica i mlevene paprike
Ukoliko živite u kući, i imate parče zemlje, najbolje bi bilo da sami uzgajate vase vase voće i povrće. Samo na ovaj način znate šta jedete vi i vaša porodica. Ako živite u zgradi, možete uzgajati papričice u nekoj saksiji. Nije ništa komlikovano.
Ako ste se odlučili za kupovinu. Najbolje bi bilo da pazarite na pijaci kod vašeg prodavca ili kod ljudi koji imaju rasadnike. Samo na taj način znate šta tačno kupujete i izbegavate mogucnost kupovine sumnjivog povrća iz uvoza.
Lokalni poljoprivrednici su mnogo bolji odabir od mega marketa. Danas ima mnogo genetski modifikovane hrane, koja je izutetno štetna po naše zdravlje. Genetski modifikovana hrana sadrži visoku toksičnost. Može da dovede do pojave kancera i raznih alergijskih oštećenja.
Skladištenje ljutih papričica
Sveže feferone bi se trebale čuvati u frižideru, i do nedelju dana ostaju sveže.
Mlevena paprika, mleveni čili ili tucana paprika bi se trebali držati u teglama. Čuvaju na mračnom mestu sa optimalnom temperaturom gde nema vlage. Sam dodir sa vlagom dovodi do kvarenja i pojave grudvica.